انواع پوست و روش های مراقبت از پوست چرب، خشک و ترکیبی

2021-03-04

حتما شما هم نمی دانید که جنس پوست بدنتان چیست؟ پوست شما خشک است یا چرب؟ از چه نوع کرم های مرطوب کننده ای برای پوستتان باید استفاده کنید؟ زیبایی و سلامت پوست یکی از مهم ترین موارد برای اغلب افراد است. مشکلات پوستی اغلب به خاطر شرایط جوی و محیطی، راثت و … است که قرار است در این مقاله به نحوه ی تشخیص انواع پوست بپردازیم. همراه پروبیتی باشید تا به سوالات شما در خصوص سلامت پوستتان پاسخ دهیم.

انواع پوست

انواع پوست و روش های مراقبت از پوست

انواع پوست ....

نوع پوست همان چیزی است که شما با آن متولد شده اید. پوست شما در یکی از این چهار نوع پوست معمولی، چرب، خشک و ترکیبی قرار می گیرد همراه ما باشید تا با ویژگی های پوستتان آشنا شویم. 

پوست نرمال

پوست معمولی

افرادی که دارای پوست های معمولی هستند افراد بسیار خوش شانس هستند زیرا نه تنها کمترین نوع پوست است بلکه کم مشکل ترین پوست است.

ویژگی های پوست معمولی

 • بافت صاف
 • درخشش سالم
 • منافذ ریز
 • فاقد لکه های قابل مشاهده، لکه های چرب یا مناطق پوسته پوسته شده
 • تولید سبوم و میزان رطوبت متعادل

افرادی که دارای این نوع  پوستن هستند، نه صورتشان خیلی براق است و نه خیلی مات و لکه های چربی و یا پوسته پوسته شدن روی صوتشان دیده نمی شود.

منافذ پوست در این نوع پوست ها بسیار کوچک است. این افراد باید از کرم های نرم کننده و آبرسان رای پوست های معمولی استفاده نمایند.

پوست چرب

انواع پوست و روش های مراقبت از پوست

افراد دارای پوست چرب

افرادی که دارای پوست های چرب هستند معمولا پوست صورت و بدن شان براق و غالباً دارای منافذ بزرگ روی سطح پوست هستند.

ویژگی های پوست های چرب

 • این پوست مستعدد جوش های  سرسیاه است.
 • در اغلب موارد روی سطح پوست این افراد لکه ها یا آکنه ها دیده می شود.

افرادی که دارای پوست های چرب هستند باید با استفاده از لایه بردار های پوست از تجمع سلولهای مرده روی سطح پوست جلوگیری نمایند تا کمتر دچار جوش های سر سیاه شوند. این نوع از پوست ها به دلیل تولید بیش از حد چربی طبیعی پوست دارای منافذ بزرگ روی سطح پوست هستند و همین علت سبب ایجاد جوش و یا اکنه در این نوع پوست ها است.

استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان نیز برای این نوع پوست ها توصیه می شود فقط از کرم های نرم کننده ای استفاده شود که مخصوص پوست های چرب مانند کرم نرم کننده آی کارلی با رایحه هلو استفاده نمایند.

افرادی که دارای این نوع پوست هستند بهتر است از شیرپاک کن ها و روغن ها برای پاک کردن آرایش خود استفاده نکنند توصیه می شود از آب پاک کن ها یا تونر ها استفاده کنند.

 آکنه: آکنه زمانی اتفاق می افتد که منافذ پوست با روغن و باکتری مسدود شود. این نه تنها در صورت بلکه در سایر قسمت های بدن شما نیز قابل مشاهده است. گردن، پشت و سینه ممکن است به صورت جوش های سرسیاه ظاهر شود. عوامل زیادی مانند تغییرات هورمونی، استرس، رژیم غذایی سبب ایجاد آکنه روی سطح پوست می شوند.

پوست خشک

انواع پوست و روش های مراقبت از پوست

پوست های خشک

پوست خشک: کمبود رطوبت،پوسته پوسته ، حساس و حتی دردناک 

ویژگی های پوست های خشک

 • خشکی به خصوص روی گونه ها و اطراف چشم ها
 • فاقد قابلیت ارتجاعی
 • خطوط و چروک های قابل مشاهده
 • منافذ کوچک
 • سفتی یا خارش
 • در زنان مسن شایع است

اگر دارای این نوع پوست هستید باید پوستتان را مرطوب نگه دارید. استفاده از نرم کننده های پوست سبب می شود تا نرمی و لطافت و شادابی را به پوست شما برمی گردد.

بهتر است از لوازم بهداشتی ملایم برای پاک کردن آرایشتان استفاده کنید استفاده از محصولات عطری و دارای الکل به پوستتان صدمه می زند. محصولاتی که دارای صابون هستند پوست را خشک می کنند بهتر از شامپو بدن ها استفاده نمایید.

پوست ترکیبی

پوست های ترکیبی

یکی از انواع مختلف پوست، پوست های ترکیبی است. افرادی که دارای این نوع پوست هستند معمولا در ناحیه پیشانی و بینی و چانه ی خود پوستی چربی و در ناحیه گونه ها پوستی خشک دارند.

استفاده از ترکیبات و ماسک های خیار، بابونه، چای سبز برای این نوع پوست ها مفید است رطوبت لازم پوست را تامین کرده پوست را تحریک نمی کند و آرامش بخش است.

شما می توانید با توجه به نوع پوستتان از محصولات گیاهی برای پاکسازی پوست در خانه استفاده نمایید . 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید