چگونه ناخن های سفت و محکمی داشته باشیم ؟ راهکار های داشتن ناخن های زیبا و محکم

2021-02-07

پروبیتی : داشتن ناخن های بلند و زیبا ( ناخن سفت ) حس خوشایندی را در افراد ایجاد می کند. حتما برای شما هم شکستن ناخن اتفاق افتاده است. ناخن هایتان به محض کمی رشد کردن و بلند شدن با کوچک ترین ضربه ای می شکنند.

ما در این مقاله سعی داریم شما را با راهکار های محکم و سالم نگه داشتن ناخن آشنا کنیم همراه ما باشید.

به خاطر داشته باشید داشتن ناخن های مرتب و هم سان سبب شده تا دیرتر ناخن هایتان بشکند. بهتر است هفته ای یکبار ناخن هایتان را مرتب کنید. 

استفاده از سوهان ناخن و ناخن گیر نیز در سالم نگه داشتن ناخن کمک فراوانی به شما می کند. توصیه می شود ناخن هایتان را به شکل مستطیلی با ناخن گیر تیز بگیرد و با استفاده از سوهان گوشه های ناخن را نرم کنید. 

چه طوری ناخن هایم را سوهان کنم ؟

 به یاد داشته باشید که سوهان کشیدن ناخن فقط باید در یک جهت باشد سوهان کشیدن به حالت رفت و برگشت اشتباه است و سبب شکستن ناخن می شود.

ناخن محکم

چگونه ناخن های سفت و محکمی داشته باشیم ؟ راهکار های داشتن ناخن های زیبا و محکم

ناخن هایتان را نجوید !

یعضی از افراد زمانی که دچار استرس می شوند شروع به  جویدن ناخن یا کندن ناخن با دست دیگر، یا کندن ناخن با دندان می کنند. جویدن ناخن ها یک کار غیر بهداشتی نیز می باشد. اگر شما دچار این مشکل هستید بهتر است هر چه سریع تر این عادت خود را کنار بگذارید. 

جویدن ناخن های سبب ضعیف شدن و آسیب رسیدن به اطراف ناخن، خونریزی اطراف ناخن، بیماری ها ی قارچی، جمع شدن میکروب ها در اطراف ناخن و… می شود. ارتباط ناخن با بزاق دهان سبب پوسته پوسته شدن ناخن نیز می شود. 

یکی از دلایلی که غالبا ناخن می شکند همین ضعیف شدن ناخن در اثر یک سری عادت های اشتباه ما است. 

برای داشتن ناخن های زیبا چه کاری باید انجام دهم؟

  1. یکی از مواردی که سبب شکستن ناخن می شود تراشیدن لاک روی ناخن است . این کار سبب می شود که لایه ی سفت روی ناخن نیز تراشیده شود بهتر است برای بر طرف کردن لاک روی ناخن از روش دیگری استفاده نمایید.
  2. یکی از دلایل شکستن ناخن تماس با مواد شیمیایی است توصیه می شود از لاک کمتر استفاده کنید به خصوص لاک های اکلیکی زیرا ماندگاری بیشتری روی ناخن دارند.

تاثیر شرایط دمایی بر سلامت ناخن

یکی از عوامل تاثیر گذار دیگر در شکستن ناخن شریط آب و هوایی و میزان تماس دست با آب است . بهتر است در فصل سرد سال از دستکش برای گرم نگه داشتن دستهایتان استفاده کنید خوب است بدانید هوای سرد موجب شکستگی ناخن می شود. 

آب گرم نیز تاثیر منفی روی پوست دست و ناخن دارد. بهتر است زمان ظرف شستن از دستکش استفاده نمایید تا آب گرم چربی سطح دست را از بین نبرد و ناخن هایتان نیز نرم و شکننده نشوند.

مواد غذایی سالم

چگونه ناخن های سفت و محکمی داشته باشیم ؟ راهکار های داشتن ناخن های زیبا و محکم

ناخن های تان را تغذیه کنید !!

به خاطر داشته باشید استفاده از مواد غذایی مناسب تاثیر به سزایی در سلامت بدن و پوست شما دارد.

  1. استفاده از کرم مرطوب کننده دست نیز الزامی می باشد تا چربی سطح دست و ناخن را که در اثر تماس با اب از بین می رود دوباره به پوست برگرداند.
  2. روغن کرچک حاوی مقدار زیادی ویتامین E می باشد. استفاده از روغن کرچک برای رشد و سفت شدن ناخن توصیه می شود.
  3. روغن کتان موجب دارای مقدار زیادی ویتامین B، پتاسیم و امگا ۳ است . بهتر است قبل از خواب ناخن هایتان را به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید و دستکش بپوشید تا به نتیجه ی مطلوب برشید.
  4. استفاده از گوجه فرنگی به همراه دو قاشق روغن زیتون نیز می تواند یک ترکیب عالی برای ناخن هایتان باشد. گوجه فرنگی دارای مقدار زیادی ویتامین B7 می باشد. 

از خواص نعنا و بابونه غافل نشوید.

استفاده از ترکیب نعنا و بابونه تاثیر فوق العاده ای در سلامت ناخن های شما دارد. 

یک قاشق چای نعنا و یک قاشق چای بابونه به همراه چند قطره روغن زیتون و دو قاشق آرد گندم را با هم ترکیب کنید خمیر به دست آمده را به مدت ۱ ساعت روی ناخن هایتان بگذارید و سپس آن را بشویید. و دستانتان را با آب حوله خشک کنید.

ترکیب زرده ی تخم مرغ و شیر

اگر به طور مداوم ناخن های شما می شکند می توانید از ترکیب زرده تخم مرغ با شیر استفاده کنید این دو ماده را با هم مخلوط کنید و به مدت ۱۵ دقیقه ناخن های خود را در آن ماساژ بدهید. 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید