کم کاری تیروئید و راهکارهای درمان

2021-12-01

پروبیتی : کم کاری تیروئید و راهکارهای درمان آن!

blank

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که بدن شما هورمون تیروئید کافی تولید نمی کند. تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در جلوی گردن شما قرار دارد. این هورمون ها را ترشح می کند تا به بدن شما کمک کند تا انرژی را تنظیم و مصرف کند.

تیروئید شما مسئول تامین انرژی تقریباً برای هر اندام بدن شما است. عملکردهایی مانند ضربان قلب و نحوه عملکرد دستگاه گوارش را کنترل می کند. بدون مقدار مناسب هورمون های تیروئید، عملکرد طبیعی بدن شما شروع به کند شدن می کند.

کم کاری تیروئید که تیروئید کم کار نیز نامیده می شود، زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. معمولاً افراد بالای ۶۰ سال را مبتلا می کند، اما می تواند در هر سنی شروع شود. ممکن است از طریق یک آزمایش خون معمول یا پس از شروع علائم کشف شود.

کم کاری تیروئید وضعیتی است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی دو هورمون تیروئید تولید نمی کند: تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4). غده تیروئید اندام کوچکی در پایه گلو است که مسئول تنظیم متابولیسم شماست. غده هیپوفیز یک هورمون محرک تیروئید (TSH) ترشح می کند که تیروئید را تحریک می کند تا T3 و T4 را بسازد و آزاد کند.

کم کاری تیروئید اولیه زمانی اتفاق می افتد که تیروئید با وجود دستور غده هیپوفیز، T3 و T4 کافی تولید نمی کند. کم کاری تیروئید ثانویه زمانی رخ می دهد که TSH بسیار کمی که غده تیروئید را تحریک می کند، وجود دارد. علائم شایع این بیماری شامل خستگی، درد بدن، تپش قلب و بی نظمی قاعدگی است. اگرچه ممکن است هیچ درمانی برای کم کاری تیروئید وجود نداشته باشد، اما راه هایی برای کنترل آن وجود دارد.

blank

کم کاری تیروئید و راهکارهای درمان آن!

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید چیست؟

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شدت این بیماری همچنین بر علائم و نشانه‌ها و زمان ظاهر شدن تأثیر می‌گذارد. گاهی اوقات تشخیص علائم نیز دشوار است.

علائم اولیه می تواند شامل افزایش وزن و خستگی باشد. هر دو با افزایش سن، بدون در نظر گرفتن سلامت تیروئید، شایع تر می شوند. ممکن است متوجه نباشید که این تغییرات مربوط به تیروئید شماست تا زمانی که علائم بیشتری ظاهر شود.

داروها و مکمل ها

استفاده از نسخه های مصنوعی هورمون های تیروئید یکی از رایج ترین درمان های مورد استفاده برای کم کاری تیروئید است. لیوتیرونین (Cytomel، Tertroxin) یک نسخه مصنوعی از T3 و لووتیروکسین (Synthroid، Levothroid، Levoxyl) جایگزینی برای T4 است.

اگر کم کاری تیروئید شما ناشی از کمبود ید باشد، پزشک ممکن است مکمل ید را توصیه کند. علاوه بر این، مکمل های منیزیم و سلنیوم ممکن است به بهبود وضعیت شما کمک کنند. مثل همیشه قبل از مصرف هر گونه مکملی از پزشک خود سوال کنید.

blank

کم کاری تیروئید و راهکارهای درمان آن!

رژیم غذایی

اگرچه بسیاری از غذاها می توانند عملکرد تیروئید را بهبود بخشند، بعید است که تغییرات در رژیم غذایی شما جایگزین نیاز به داروهای تجویزی شود.

آجیل و دانه های غنی از منیزیم و سلنیوم، از جمله آجیل برزیلی و تخمه آفتابگردان، می توانند برای سلامت تیروئید شما مفید باشند.

مکمل‌های غذایی، مانند قرص‌های آهن و کلسیم، و خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا می‌توانند جذب برخی داروهای تیروئید را کاهش دهند. به طور کلی از خوردن سویا و غذاهای حاوی سویا، کلم پیچ، کلم بروکلی، گل کلم و کلم پرهیز کنید زیرا این غذاها می توانند عملکرد تیروئید را مهار کنند، به خصوص زمانی که به صورت خام مصرف شوند.

ورزش

کم کاری تیروئید می تواند باعث درد ماهیچه ها و مفاصل شود و باعث ایجاد احساس خستگی و افسردگی در شما شود. یک برنامه ورزشی منظم می تواند بسیاری از این علائم را کاهش دهد.

تا زمانی که پزشک شما را از انجام فعالیت های خاص توصیه نکند، هیچ تمرینی ممنوع نیست. با این حال، فعالیت های زیر ممکن است به ویژه برای کم کاری تیروئید مفید باشد.

تمرینات کم تاثیر

یکی از علائم رایج کم کاری تیروئید، درد عضلات و مفاصل است. دوچرخه‌سواری، شنا، یوگا، پیلاتس یا پیاده‌روی با سرعت تند تنها برخی از فعالیت‌های کم‌تأثیر هستند که می‌توانید آنها را در برنامه‌های روزمره خود بگنجانید.

blank

کم کاری تیروئید و راهکارهای درمان آن!

تمرینات قدرتی

 ایجاد توده عضلانی، چه با بلند کردن وزنه یا با تمریناتی مانند فشار و کشش، می تواند هر گونه احساس سستی یا بی حالی را کاهش دهد. داشتن توده عضلانی بالاتر، میزان متابولیسم در حالت استراحت را افزایش می دهد، که می تواند به مقابله با افزایش وزن و درد ناشی از کم کاری تیروئید کمک کند.

برداشتن تیروئید با جراحی

اگر کل غده تیروئید شما در نتیجه مشکلات تیروئید برداشته شود، به کم کاری تیروئید مبتلا خواهید شد. استفاده از داروهای تیروئید برای بقیه عمر درمان اولیه است.

اگر تنها بخشی از غده برداشته شود، تیروئید شما ممکن است همچنان بتواند به تنهایی هورمون های کافی تولید کند. آزمایش خون به تعیین میزان نیاز به داروهای تیروئید کمک می کند.

تمرینات قلبی عروقی

کم کاری تیروئید با خطر بالای آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم مرتبط است. بهبود سلامت قلب و عروق با ورزش منظم می تواند به محافظت از قلب شما کمک کند.

از طریق داروها، رژیم غذایی و ورزش، می توانید سلامت تیروئید خود را بهبود بخشیده و کم کاری تیروئید خود را مدیریت کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید