درمان های خانگی بواسیر

2021-11-28

پروبیتی : درمان های خانگی بواسیر! بواسیر، سیاهرگ های متورم مقعد و رکتوم هستند که می توانند باعث درد، خارش و خونریزی مقعدی شوند. آنها می توانند داخلی یا خارجی باشند.

هموروئید داخلی در رکتوم قرار دارد و معمولا دیده نمی شود و احساس نمی شود. هموروئید خارجی در پوست بیرونی مقعد قرار دارد.

هموروئید معمولا طی چند هفته خود به خود از بین می رود، اما می تواند باعث ناراحتی خفیف تا شدید شود.

blank

درمان های خانگی بواسیر

در اینجا چند درمان خانگی وجود دارد که می تواند به کاهش اختلالات کمک کند.

  • حمام گرم با نمک اپسوم

حمام آب گرم می تواند به تسکین تحریک ناشی از هموروئید کمک کند.

بعد از هر بار اجابت مزاج، ۲۰ دقیقه حمام آب گرم (حمام درون وان) را امتحان کنید. افزودن نمک اپسوم می تواند با کاهش درد، تسکین بیشتری ایجاد کند.

  • کمپرس سرد

کمپرس یخ یا کمپرس سرد را به مدت ۱۵ دقیقه هر بار روی مقعد قرار دهید تا ورم را از بین ببرید. برای هموروئیدهای بزرگ و دردناک، کمپرس سرد می تواند یک درمان بسیار موثر باشد.

حتما یخ را داخل پارچه یا دستمال کاغذی بپیچید. هرگز چیزی منجمد را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید، زیرا می تواند به پوست آسیب برساند.

blank

درمان های خانگی بواسیر

 

  • آلوئه ورا

تصور می شود ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به کاهش تحریک کمک کند.

البته شواهد بالینی زیادی در مورد اثربخشی ژل آلوئه ورا برای هموروئید وجود ندارد. اما مرکز ملی برای منبع معتبر، سلامت کامل و یکپارچه آن را به احتمال زیاد برای استفاده موضعی بسیار ایمن ذکر کرده است.

ژل آلوئه ورا را می توان به عنوان یک ماده در سایر محصولات مانند کرم ضد آفتاب یا لوسیون یافت. اما شما فقط باید از ژل آلوئه ورای خالص برای بواسیر استفاده کنید، زیرا سایر مواد و افزودنی ها می توانند هموروئید را تحریک کنند. ژل آلوئه ورای خالص را می توان مستقیماً از داخل برگ های گیاه آلوئه ورا نیز برداشت کرد.

برخی از افراد ممکن است به آلوئه ورا حساسیت داشته باشند، به خصوص آنهایی که به سیر یا پیاز حساسیت دارند. با استفاده از مراحل زیر واکنش آلرژیک را بررسی کنید:

مقداری به اندازه سکه را روی ساعد خود بمالید.

۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید.

اگر هیچ واکنشی رخ نداد، استفاده از آن باید بی خطر باشد.

blank

درمان های خانگی بواسیر

  • دستمال مرطوب کننده

استفاده از دستمال توالت بعد از اجابت مزاج می تواند هموروئیدهای موجود را تحریک کند. دستمال مرطوب به تمیز نگه داشتن شما بدون ایجاد تحریک بیشتر کمک می کند.

همچنین می توانید از دستمال مرطوب هایی که دارای ترکیبات تسکین دهنده ضد هموروئید هستند مانند آلوئه ورا استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که دستمال‌هایی که انتخاب می‌کنید الکل، عطر یا سایر محرک‌ها در آنها نباشد. این مواد به جای تسکین، علائم هموروئید را بدتر می کنند.

  • لباس نخی گشاد

لباس‌های تنگ و پلی‌استر را با پنبه‌های قابل تنفس (مخصوصاً لباس‌های زیر نخی) تعویض کنید تا به تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه مقعد کمک کنید. این به طور بالقوه می تواند علائم و خطر عفونت در زخم های باز یا پوست آسیب دیده را کاهش دهد.

جهت کمک به کاهش سوزش، از شوینده های معطر یا نرم کننده های پارچه استفاده نکنید.

  • روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضد عفونی کننده طبیعی است که ممکن است به تسکین درد، خارش و ناراحتی کمک کند. روغن درخت چای همچنین ممکن است به مبارزه با باکتری هایی که در غیر این صورت می توانند منجر به عفونت در پوست آسیب دیده یا تحریک شده شوند، کمک کند.

تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی روغن درخت چای برای بواسیر وجود ندارد، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که یک درمان ۲ هفته ای هموروئید با ترکیب روغن درخت چای، اسید هیالورونیک و متیل سولفونیل متان (اغلب برای درمان آرتریت استفاده می شود) در مقایسه با دارونما به کاهش قابل توجهی درد، خونریزی و التهاب کمک کرد.

برای تسکین بیشتر از روغن درخت چای همراه با سایر درمان های طبیعی مانند آلوئه استفاده کنید.

  • روغن نارگیل

طبق تحقیقات سال ۲۰۰۸ روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی قوی است که می تواند التهاب و تورم را کاهش دهد. خواص ضد درد (تسکین درد) آن می تواند به کاهش ناراحتی ناشی از هموروئید کمک کند. بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۴، خواص ضد باکتریایی آن باعث می شود که هموروئید سریعتر بهبود یابد.

روغن نارگیل به دلیل داشتن اثر ملین ممکن است به رفع یبوست نیز کمک کند. از آنجایی که یبوست یا زور زدن در حین حرکات روده یکی از علل شایع بواسیر است، این امر می تواند به درمان و پیشگیری از آن کمک کند.

می توانید روغن نارگیل را با مصرف منظم یا استفاده خارجی برای بواسیر مصرف کنید. می توانید با روغن بپزید، آن را با پنبه روی بواسیر خارجی بمالید، آن را به حمام خود اضافه کنید و موارد دیگر.

منبع: healthline.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید