دندان قروچه و راه های درمان

2021-12-05

پروبیتی : دندان قروچه و راه های درمان ! دندان قروچه یک بیماری حرکتی دهان است که در ۱۰ سال گذشته، با بیش از ۱۲۰۰ مقاله منتشر شده در MEDLINE شامل ۱۵۱ مقاله مروری، توجه به تحقیقات دندانپزشکی، خواب و عصبی را افزایش داده است. مطالعات در مورد شیوع، عوامل خطر، پاتوفیزیولوژی، و درمان های تجربی فعلی و جدید تأثیرات مهمی بر تصمیمات درمانی داشتند.

blank

دندان قروچه و راه های درمان

اخیراً، یک کمیسیون متخصص بین‌المللی، دندان قروچه را به‌عنوان فعالیت ماهیچه‌ای مکرر فک تعریف کرده است که مشخصه آن فشردن یا ساییدن دندان‌ها و یا فشار دادن فک پایین است که می‌تواند در هنگام بیداری (دندان قروچه بیداری) یا در هنگام خواب (دندان قروچه خواب) رخ دهد. دندان قروچه در بیداری معمولاً به عنوان یک عادت فک دیده می شود که در پاسخ به استرس و حالت های اضطراب ظاهر می شود، در حالی که دندان قروچه خواب نشان دهنده یک فعالیت جویدن ریتمیک مرتبط با خواب است که عموماً با برانگیختگی (از خواب) مرتبط است. دندان قروچه بیدار و خواب هر دو به دو دسته اولیه، غیر مرتبط با شرایط پزشکی دیگر، یا ثانویه، مرتبط با اختلالات عصبی یا اثر نامطلوب داروها طبقه بندی می شوند.

دندان قروچه می تواند منجر به سایش دندان، درد و خستگی عضلات فک و سردرد موقت شود و در برخی از اشکال شدید می تواند عملکردهای دهان مانند جویدن، صحبت کردن و بلع را به خطر بیندازد. با این حال، هیچ رابطه مستقیمی بین نوع دندان قروچه، شدت و وجود علائم و نشانه های بالینی اضافی مشاهده نشده است.

دندان قروچه بیدار معمولاً توسط بیمار شناسایی می شود، اما هیچ روش عینی وجود ندارد که به طور قابل اعتماد این رفتار را کمیت کند. در مقابل، آکادمی اختلالات خواب آمریکا معیارهای بالینی و PSG را برای تشخیص دندان قروچه در خواب پیشنهاد کرده است. این پیشرفت ها در اندازه گیری آن به راه اندازی چندین کارآزمایی بالینی تصادفی شده (RCT) برای ارزیابی اثرات درمان های مختلف بر کاهش فعالیت جویدن در طول خواب کمک کرده است.

blank

دندان قروچه و راه های درمان

 

هدف این مقاله بررسی رویکردهای درمانی برای درمان دندان قروچه و روشن شدن شواهد موجود است. در حالی که به طور دقیق درمانی برای متوقف کردن کامل دندان قروچه وجود ندارد، برخی روش ها می تواند دفعات و تأثیر آن را کاهش و علائم را تسکین دهد. علاوه بر این، نکات مراقبت در منزل می تواند مقابله با دندان قروچه خواب را آسان تر کند.

درمان دندان قروچه خواب، معمولاً با مشاوره بیمار در مورد بهداشت خواب آغاز می شود. این شامل ترک سیگار و نوشیدن قهوه یا الکل در شب، محدود کردن فعالیت فیزیکی یا ذهنی قبل از رفتن به رختخواب و اطمینان از شرایط خوب اتاق خواب (آرام و تاریک) است.

 

نکات مراقبت در خانه برای مقابله با دندان قروچه در خواب

 

چندین نکته برای مراقبت در منزل می تواند به پیشگیری و رفع تحریک دندان، فک و گردن در اثر دندان قروچه در خواب کمک کند:

  • از غذاهای سفت مانند آجیل، ذرت بو داده و بسیاری از آب نبات های سفت خودداری کنید.
  • در مورد کره بادام زمینی و سایر غذاهای چسبناکی که جویدن آنها دشوار است، احتیاط کنید.
  • آدامس نجوید.
  • موقعیت خواب یا بالش خود را برای حمایت بیشتر از سر و گردن تنظیم کنید.
  • برای تسکین درد از کمپرس گرم یا کیسه یخ استفاده کنید.
blank

دندان قروچه و راه های درمان

درمان دارویی

بسیاری از داروهای مورد بررسی برای درمان دندان قروچه در خواب در مطالعات تجربی با حجم نمونه کوچک مورد استفاده قرار گرفتند و در آنها اثرات تنها پس از دوره‌های درمانی بسیار کوتاه با استفاده از دارو مورد ارزیابی قرار گرفت.

با این حال، با توجه به ارتباط بالینی ناشناخته و فقدان تحقیقات بیشتر در حمایت از استفاده از آن، لوودوپا به عنوان درمانی برای دندان قروچه در خواب در نظر گرفته نمی شود. سایر درمان‌های دارویی مانند بروموکریپتین و پروپرانولول نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اما باز هم نتایج مثبتی نشان ندادند.

دندان قروچه همراه با اختلالات عصبی

دندان قروچه در زمینه برخی از اختلالات عصبی، بیشتر به صورت گزارش موردی، مستند شده است. از نظر بالینی، شروع حاد دندان قروچه شدید که عمدتاً در هنگام بیداری رخ می دهد و نمی توان به طور داوطلبانه از آن جلوگیری کرد، باید پزشک را در مورد علت ثانویه دندان قروچه آگاه کند. علاوه بر این، معمولاً با علائم بارز بیماری زمینه ای همراه است. به عنوان مثال، برخی از بیماران مبتلا به دیستونی جمجمه و گردنی، دندان قروچه شدید در بیداری همراه با حرکات دیستونیک/دیسکینتیک در سایر قسمت های صورت را نشان می دهند.

blank

دندان قروچه و راه های درمان

دندان قروچه به عنوان اثر نامطلوب داروها

تعداد زیادی از گزارش های بالینی، دندان قروچه را به عنوان اثر نامطلوب داروها توصیف کرده اند. به طور کلی، اغلب زنان میانسال با طیف گسترده ای از اختلالات روانپزشکی، چند هفته پس از شروع دارو دچار دندان قروچه در بیداری و یا خواب شدند. بررسی ها نشان می دهدکه دندان قروچه مطابق با دستکاری دوز دارو، افزایش یا کاهش می یابد و در برخی موارد قطعاً با ترک دارو ناپدید می شود. داروهای ضد افسردگی نسل دوم، داروهایی هستند که بیشتر مستعد ایجاد (یا در برخی موارد تشدیدکننده) دندان قروچه هستند، و سپس داروهای ضد روان پریشی یا بوپروپیون.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید