فوائد و مضررات دئودورانت یا مام زیربغل

2021-11-25

پروبیتی : فوائد و مضررات دئودورانت یا مام زیربغل! یکی از واکنش های طبیعی و بسیار حیاتی بدن انسان، تعریق می باشد. تعریق به تعادل دمان بدن کمک بسیاری می کند. سمومی که از غذاها، نوشیدنی ها و محیط اطراف جذب بدن می شود، از طریق تعریق بدن دفع می شود. از طرفی تعریق به تنظیم میزان آب بدن نیز کمک می کند.

blank

فوائد و مضررات دئودورانت یا مام زیربغل

باتوجه به فوائد ذکر شده برای تعریق بدن، اما بدلیل تماس با سطح پوست و باکتری های روی سطح پوست ممکن است ایجاد بوی نامطلوبی نماید. بنابراین در این شرایط نیاز به رفع این بوی نا مطلوب می باشد. یکی از راهکارهای مقابله، استفاده از دئودورانت یا مام زیر بغل می باشد.

میزان تعریق، بسته به ژنتیک و فعالیت های فیزیکی در افراد مختلف، متفاوت می باشد اما زیر بغل قسمتی است که بیشتر عرق می کند بنابراین استفاده از دئودورانت یا مام زیر بغل کمک می کند تا غدد تعریق در ناحیه زیر بغل برای مدت زمان مشخصی از فعالیت باز بماند.

دئودورانت ها علاوه بر اینکه مانع ایجاد عرق می شوند بدلیل داشتن رایحه های مختلف از بوی بد عرق نیز تقریبا جلوگیری می نمایند.

برخی از انواع دئودورانت بدلیل داشتن ترکیبات خاصی تقریبا موجب روشن تر شدن پوست ناحیه زیر بغل و نرمی آن می شوند.

فوائد و مضررات دئودورانت یا مام زیربغل

 

دئودورانت ها با ممانعت از تعریق بدن مانع خیس شدن سطح پوست شده و بنابراین لباس را از خیس و لکه دار شدن نجات می بخشد و متعاقبا موجب ایجاد حس بهتر در افرادی که تعریق زیاد دارند می شوند.

اما استفاده از دئودورانت یا مام زیر بغل می تواند علاوه بر مزایا، مضراتی نیز داشته باشد.

دئودورانت ها بدلیل داشتن اسانس ها و ترکیبات خاص ممکن است در برخی از افراد ایجاد آلرژی نمایند. که این آلرژی می تواند به صورت یک مشکل پوستی روئیت شود.

بیشترین دلیل این مشکلات پوستی می تواند بدلیل وجود آلومینیوم در این محصولات باشد البته این مورد تنها عامل ایجاد آلرژی نمی باشد و عوامل و ترکیبات دیگری نیز می توانند دخیل باشند.

فتالات یک ماده روغنی بدون رنگ می باشد که معمولا در مواد آرایشی و بهداشتی جهت ایجاد چربی و روانی خاص، مورد استفاده قرار می گیرد. در تحقیقات علمی دانشمندان مضرات این ماده و ارتباط آن با دیابت و برخی سرطان ها اثبات شده است. هرچند از این ترکیب به میزان خیلی کم در این محصولا استفاده می شود اما استفاده مکرر از محصولات حاوی این ماده توصیه نمی شود.

blank

فوائد و مضررات دئودورانت یا مام زیربغل

اگرچه تعریق زیاد موجب ایجاد شرایط نامناسب در ظاهر افراد و ایجاد بوی بد می نماید اما باید بدانید استفاده مکرر از مام های زیربغل مانع از فعالیت طبیعی غدد تعریق شده و ممکن است بدلیل بسته شدن منافذ سطح پوست این ناحیه، سموم در این ناحیه مسدود شده و پوست نتواند به راحت از طریق تعریق طبیعی نفس بکشد و بدن را خنک نماید.

برخی از مواد شیمیائی موجود در مام های زیر بغل می تواند حتی ایجاد تنگی نفس و تشدید علائم آسم در برخی افراد گردد.

ماده تریکلوزان از جمله مواد موجود در برخی دئودورانت ها می باشد که عمل آنتی باکتریال شد را در دئودورانت برعهده دارد. این ماده از طریق پوست می تواند جذب بدن شده و روی هورمون ها تاثیر بگذارد. بنابراین بهتر از از دئودورانتی استفاده گردد که فاقد این ماده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید