بهداشت دندان و فلوراید درمانی

2021-10-12

پروبیتی : فلوراید یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها و آب وجود دارد. هنگامی که اسیدها – که از باکتری های پلاک و قندهای موجود در دهان تشکیل شده است – به مینای دندان حمله می کنند، مواد معدنی از بین می روند. مواد معدنی مانند فلوراید ، کلسیم و فسفات از مواد غذایی و آبهای مصرفی مجدداً می توانند به لایه مینای دندان منتقل می شوند. تخریب بیش از حد مواد معدنی بدون تجمع مجدد کافی برای ترمیم لایه مینای دندان، منجر به پوسیدگی دندان می شود.

blank

بهداشت دندان و فلوراید درمانی

فلوراید در چه اشکالی موجود است؟

همانطور که گفته شد ، فلوراید در غذاها و آب یافت می شود. همچنین می توان آن را مستقیماً از طریق خمیردندان ها و دهانشویه های حاوی فلوراید دریافت نمود. یک دندانپزشک در مطب خود می تواند فلوراید را روی دندان ها به صورت ژل یا فوم یا ماده لعاب مانند، بزند. این درمان ها حاوی میزان بسیار بالاتری فلوراید نسبت به مقدار موجود در خمیردندان ها و دهانشویه های دهان است.

چه زمانی مصرف فلوراید بسیار مهم است؟

قطعاً قرار گرفتن در معرض فلوراید برای نوزادان و کودکان بین ۶ ماه تا ۱۶ سال بسیار مهم است. این مدت زمانی است که طی آن دندانهای اولیه و دائمی شکل میگیرند. با این حال ، بزرگسالان نیز از فلوراید سود می برند. تحقیقات جدید نشان می دهد که فلوراید موضعی – از خمیردندان ها ، شستشوی دهان و درمان های فلوراید – به همان اندازه در تقویت دندان های در حال رشد ، در مبارزه با پوسیدگی دندان اهمیت دارد.

علاوه بر این ، افرادی که شرایط خاصی دارند ممکن است در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار بگیرند و بنابراین از درمان فلوراید اضافی نیز سود خواهند برد. از جمله افرادی که دچار خشکی دهان هستند، خشکی دهان ناشی از بیماری هایی مانند سندرم شوگرن ، برخی از داروها (مانند داروهای آلرژی ، آنتی هیستامین ها ، داروهای ضد اضطراب و داروهای فشار خون بالا) و درمان با اشعه سر و گردن فرد را بیشتر مستعد پوسیدگی دندان می کند. پوسیدگی دندان بدلیل کمبود بزاق، باعث می شود که ذرات غذا شسته نشوند و اسیدها خنثی شوند.

بیماری لثه: بیماری لثه که پریودنتیت نیز نامیده می شود ، می تواند بیشتر دندان و ریشه دندان شما را در معرض باکتری قرار دهد و احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. التهاب لثه یکی از مراحل اولیه پریودنتیت است.

blank

بهداشت دندان و فلوراید درمانی

آیا مصرف فلوراید عوارضی دارد؟

فلوراید هنگامی که طبق دستورالعمل استفاده می شود ایمن و موثر است، اما در دوزهای بالا می تواند خطرناک باشد. به همین دلیل، مهم است که والدین بر استفاده فرزندان خود از محصولات حاوی فلوراید نظارت کنند و محصولات فلوراید را از دسترس کودکان، به ویژه کودکان زیر ۶ سال دور نگه دارند.

علاوه بر این، فلوراید اضافی می تواند باعث ایجاد نقایص در مینای دندان شود که از لکه های سفید یا رگه هایی که به سختی قابل مشاهده هستند تا تغییر رنگ قهوه ای -از نظر زیبایی- قابل مشاهده است. این نقایص به نام فلوروز شناخته می شوند و در هنگام شکل گیری دندان ها رخ می دهد – معمولاً در کودکان زیر ۶ سال. فلوروز، هنگامی که رخ می دهد ، معمولاً با فلوراید طبیعی موجود است ، مانند فلوراید موجود در آب چاه. اگر از آب چاه استفاده می کنید و درباره محتوای مواد معدنی (به ویژه فلوراید) مطمئن نیستید ، باید نمونه آب را آزمایش کنید. اگرچه رنگ شدن دندان ناشی از فلوروز را نمی توان با رعایت بهداشت عادی از بین برد، اما دندانپزشک شما ممکن است بتواند این لکه ها را با ساینده یا سفید کننده های حرفه ای روشن یا پاک کند.

blank

بهداشت دندان و فلوراید درمانی

آیا سیستم تصفیه آب خانگی بر میزان فلوراید آب آشامیدنی تأثیر می گذارد؟

میزان فلوراید دریافتی در آب آشامیدنی شما بستگی به نوع سیستم تصفیه آب خانگی مورد استفاده دارد. سیستم های تقطیر بخار ۱۰۰ درصد محتوای فلوراید را حذف می کند. سیستم های اسمز معکوس بین ۶۵ تا ۹۵ درصد فلوراید را حذف می کنند. از سوی دیگر ، نرم کننده های آب و فیلترهای زغال/کربن به طور کلی فلوراید را حذف نمی کنند. یک استثنا: برخی از فیلترهای کربن فعال حاوی آلومینای فعال هستند که ممکن است بیش از ۸۰ درصد فلوراید را حذف کند.

اگر از سیستم تصفیه آب خانگی استفاده می کنید، حداقل سالانه آب خود را آزمایش کنید تا میزان فلورایدی که خانواده شما در آب تصفیه شده دریافت می کنند مشخص شود. آزمایش از طریق بخش های بهداشت عمومی محلی و آزمایشگاه های خصوصی در دسترس است. همچنین، با سازنده محصولی که خریداری کرده اید مشورت کنید یا اطلاعات همراه سیستم تصفیه آب را بخوانید تا اثرات محصول بر فلوراید آب منزل شما مشخص شود.

منبع: www.webmd.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید