هر آنچه باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید!

2021-11-07

پروبیتی: هر آنچه باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید! بیماری آلزایمر چیست؟ بیماری آلزایمر یک نوع پیشرونده زوال عقل است. زوال عقل یک اصطلاح گسترده تر برای شرایط ناشی از آسیب های مغزی یا بیماری هایی است که بر حافظه، تفکر و رفتار؛ تأثیر منفی می گذارد. این تغییرات در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند.

طبق گزارش انجمن آلزایمر، بیماری آلزایمر ۶۰ تا ۸۰ درصد موارد زوال عقل را تشکیل می دهد. اکثر افراد مبتلا به این بیماری پس از ۶۵ سالگی تشخیص داده می شوند. اگر قبل از آن زمان تشخیص داده شود، معمولاً به عنوان بیماری آلزایمر با شروع زودرس شناخته می شود.

هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارد که می توانند پیشرفت بیماری را کاهش دهند. در مورد اصول اولیه بیماری آلزایمر بیشتر بدانید.

blank

هر آنچه باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید!

حقایق آلزایمر

اگرچه بسیاری از مردم نام بیماری آلزایمر را شنیده‌اند، اما برخی دقیقاً مطمئن نیستند که این بیماری چیست. در اینجا چند واقعیت در مورد این وضعیت وجود دارد:

بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن مداوم است.

علائم آن به تدریج ظاهر می شود و اثرات آن بر روی مغز تخریبی است.

هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، اما درمان می تواند به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند و ممکن است کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

هر کسی ممکن است به بیماری آلزایمر مبتلا شود، اما برخی افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستند. این شامل افراد بالای ۶۵ سال و کسانی است که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. ژن های خاصی با بیماری آلزایمر مرتبط هستند.

آلزایمر و زوال عقل یکسان نیستند. بیماری آلزایمر نوعی زوال عقل است.

هیچ نتیجه مورد انتظار واحدی برای افراد مبتلا به آلزایمر وجود ندارد. برخی از افراد مدت طولانی با آسیب شناختی خفیف زندگی می کنند، در حالی که برخی دیگر شروع سریعتر علائم و پیشرفت سریعتر بیماری را تجربه می کنند.

blank

هر آنچه باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید!

آلزایمر و ژنتیک

در حالی که هیچ علت قابل شناسایی برای آلزایمر وجود ندارد، ژنتیک ممکن است نقش کلیدی داشته باشد. یک ژن به طور خاص مورد توجه محققان است. آپولیپوپروتئینE (APOE) ژنی است که با شروع علائم آلزایمر در افراد مسن مرتبط است.

آزمایش خون می تواند تعیین کند که آیا شما این ژن را دارید یا خیر. به خاطر داشته باشید که حتی اگر فردی این ژن را داشته باشد، ممکن است به آلزایمر مبتلا نشود.

عکس این موضوع نیز صادق است: ممکن است فردی حتی اگر ژن را نداشته باشد، همچنان به آلزایمر مبتلا شود. هیچ راهی وجود ندارد که به طور قطعی بگوییم که آیا کسی به آلزایمر مبتلا خواهد شد یا خیر.

سایر ژن ها نیز می توانند خطر آلزایمر و آلزایمر زودرس را افزایش دهند.

blank

هر آنچه باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید!

علائم بیماری آلزایمر

همه افراد گهگاهی دچار فراموشی می شوند. اما افراد مبتلا به بیماری آلزایمر رفتارها و علائم خاصی را نشان می دهند که با گذشت زمان بدتر می شوند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن حافظه که بر فعالیت های روزانه تأثیر می گذارد، مانند توانایی نگه داشتن قرار ملاقات
 • مشکل در کارهای آشنا، مانند استفاده از مایکروویو
 • مشکلات در حل مسئله
 • مشکل در گفتار یا نوشتن
 • دچار سردرگمی در مورد زمان ها یا مکان ها می شوند
 • کاهش قضاوت
 • کاهش بهداشت فردی
 • تغییرات خلق و خو و شخصیت
 • کناره گیری از دوستان، خانواده و جامعه
blank

مراحل آلزایمر

آلزایمر یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که علائم به تدریج در طول زمان بدتر می شوند. آلزایمر به هفت مرحله تقسیم می شود:

مرحله ۱٫ در این مرحله هیچ علامتی وجود ندارد اما ممکن است تشخیص زودهنگام بر اساس سابقه خانوادگی وجود داشته باشد.

مرحله ۲٫ اولین علائم ظاهر می شوند، مانند فراموشی.

مرحله ۳٫ اختلالات جسمی و ذهنی خفیف ظاهر می شود، مانند کاهش حافظه و تمرکز. اینها ممکن است فقط توسط شخصی بسیار نزدیک به فرد قابل توجه باشد.

مرحله ۴٫ آلزایمر اغلب در این مرحله تشخیص داده می شود، اما هنوز خفیف در نظر گرفته می شود. از دست دادن حافظه و ناتوانی در انجام کارهای روزمره مشهود است.

مرحله ۵٫ علائم متوسط تا شدید. در این حالت فرد به کمک عزیزان یا مراقبین نیاز دارد.

مرحله ۶٫ در این مرحله، فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است برای کارهای اساسی مانند غذا خوردن و پوشیدن لباس به کمک نیاز داشته باشد.

مرحله ۷٫ این مرحله شدیدترین و آخرین مرحله آلزایمر است. ممکن است گفتار و حالات چهره از بین برود.

blank

آلزایمر زودرس

آلزایمر معمولا افراد ۶۵ سال و بالاتر را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، ممکن است در افراد در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی رخ دهد. به این حالت شروع زودرس آلزایمر می گویند. این نوع آلزایمر حدود ۵ درصد از همه افراد مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم آلزایمر با شروع زودرس می تواند شامل از دست دادن خفیف حافظه و مشکل در تمرکز یا اتمام کارهای روزمره باشد. پیدا کردن کلمات مناسب ممکن است سخت باشد و ممکن است زمان را از دست بدهید. مشکلات خفیف بینایی مانند مشکل در تشخیص فاصله نیز ممکن است رخ دهد.

افراد خاصی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

تست های آلزایمر

هیچ آزمایش قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. با این حال، پزشک احتمالاً چندین آزمایش برای تعیین و تشخیص آلزایمر انجام خواهد داد. که می توانند تست های ذهنی، فیزیکی، عصبی و تصویربرداری باشند.

پزشک ممکن است با آزمایش وضعیت روانی شروع کند. این می تواند به آنها کمک کند تا حافظه کوتاه مدت، حافظه بلند مدت و جهت گیری مکان و زمان فرد را ارزیابی کنند. برای مثال، ممکن است از فرد بپرسند:

 

چه روزی است

رئیس جمهور کیست

به خاطر سپردن و یادآوری فهرست کوتاهی از کلمات

پزشک همچنین ممکن است مطالعات تصویربرداری از مغز را تجویز کند. این مطالعات، که تصاویری از مغز ایجاد می کند، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). MRI می تواند به شناسایی نشانگرهای کلیدی مانند التهاب، خونریزی و مشکلات ساختاری کمک کند.

توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن. سی تی اسکن تصاویر اشعه ایکس را می گیرد که می تواند به پزشک کمک کند تا ویژگی های غیرطبیعی مغز را پیدا کند.

اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET). تصاویر اسکن PET می تواند به پزشک در تشخیص تجمع پلاک کمک کند. پلاک یک ماده پروتئینی مرتبط با علائم آلزایمر است.

blank

هر آنچه باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید!

داروی آلزایمر

 

هیچ درمان شناخته شده ای برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. با این حال، پزشک می تواند داروها و سایر روش های درمانی را برای کمک به کاهش علائم و به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری تا زمانی که ممکن است توصیه کند.

برای آلزایمر زودرس تا متوسط، پزشک ممکن است داروهایی مانند دونپزیل (آریسپت) یا ریواستیگمین (اکسلون) را تجویز کند. این داروها می توانند به حفظ سطوح بالای استیل کولین در مغز (یک نوع انتقال دهنده عصبی) کمک کنند.

برای درمان آلزایمر متوسط تا شدید، پزشک ممکن است دونپزیل (آریسپت) یا ممانتین (نامندا) را تجویز کند. ممانتین می تواند به جلوگیری از اثرات گلوتامات اضافی کمک کند. گلوتامات یک ماده شیمیایی مغز است که در بیماری آلزایمر به مقدار بیشتری آزاد می شود و به سلول های مغز آسیب می رساند.

سایر درمان های آلزایمر

علاوه بر دارو، تغییرات سبک زندگی ممکن است به مدیریت بیماری کمک کند. به عنوان مثال، پزشک ممکن است استراتژی هایی را برای کمک به فرد مبتلا به آلزایمر توصیه کند:

 • تمرکز روی وظایف
 • محدود کردن سردرگمی و عوامل ایجاد کننده ی آن
 • اجتناب از تقابل
 • استراحت کافی روزانه
 • دوری از تنش و استرس

پیشگیری از آلزایمر

همانطور که هیچ درمان شناخته شده ای برای آلزایمر وجود ندارد، هیچ اقدام پیشگیرانه ای وجود ندارد. با این حال، محققان بر روی عادات کلی سبک زندگی سالم به عنوان راه هایی برای جلوگیری از آلزایمر تمرکز می کنند.

اقدامات زیر ممکن است کمک کند:

 • ترک سیگار
 • ورزش
 • تمرینات آموزشی شناختی
 • رژیم غذایی گیاهی
 • مصرف بیشتر آنتی اکسیدان ها
 • تمرکز بر زندگی اجتماعی و گسترش روابط

منبع: healthline.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید